Premýšľali ste niekedy čo sú to tie terpény? Ak áno, ste na správnom mieste. Terpény sú prirodzene sa vyskytujúce zlúčeniny zodpovedné za mnoho príchutí a vôní nachádzajúcich sa v rastlinách. Terpény konzumujete zakaždým, keď sa zahryznete do manga, vypijete kávu alebo posypete bylinkami cestoviny.
Kanabis produkuje širokú škálu terpénov a robí to v hojnosti. V spojení so správnymi kanabinoidmi môžu terpény vyvolať synergický účinok, ktorý zlepšuje zážitok. Toto je známe ako ‘ entourage efekt ’, hoci skutočný účinok sa môže veľmi líšiť, pretože každý terpén má svoje jedinečné vlastnosti, ktoré treba zvážiť. Niektoré terpény sa dokonca študujú na terapeutické použitie.
Ale ako si vyberiete ten správny z cez 150 terpénov objavených v kanabise? Na trhu nie je nedostatok vysoko kvalitných terpénov a rozhodnutie sa môže zdať ohromujúce. Našťastie existuje terpénová schéma.
Čo je terpénová schéma?
Terpénne grafy sú užitočným sprievodcom na pochopenie jednotlivých vlastností každého terpénu. Zvyčajne sa zameriavajú na terpény, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v kanabise, ako sú: myrcén, limonén, pinén, linalool, karyofylén a humulén. Terpénne grafy prichádzajú v mnohých tvaroch a veľkostiach, ale uprednostňujeme použitie kolieskového grafu.
Ak chcete vyhľadať informácie o terpéne v grafe, začnite na okraji a potom sa vydajte smerom do stredu. Terpény sa od seba líšia farbou, pričom každý terpén má svoj vlastný farebný kúsok koláča alebo kolesa. V každom pláte nájdete informácie o aróme, výhodách a bode varu každého terpénu.
Prečo sú terpény dôležité?
Či už je to omamný závan podnosu čerstvo pečených cookies alebo prenikavá aróma borovicových stromov, každý miluje dobrú vôňu — a kanabis ich predstavuje. Vôňa terpénov pochádzajúcich z kanabisu sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho daného kmeňa, ale dá sa opísať ako: nafta, skunky, kvetinová, trávnatá, kýčovitá, zemitá, drevnatá, borovicová, citrusová, korenistá, ovocná, sladká, vanilková, pečivo a ďalšie.
Okrem čuchovej nirvány ponúkajú terpény množstvo silných efektov a výhod. V kombinácii s kanabinoidmi poskytujú synergický účinok, známy tiež ako ‘ entrurage efekt ’. Pomáha vám to prispôsobiť si svoje skúsenosti tak, aby ste čo najlepšie využili svoje kanabinoidy.
Napríklad, ak hľadáte zážitok typu sativa, možno budete chcieť zvážiť ťažké terpény limonénu alebo pinene, ktoré majú energizujúci účinok. Tieto terpény by sa dobre spárovali s povznášajúcimi kanabinoidmi, ako je CBDV. Ak dávate prednosť zážitku indikovejšieho typu, môžete uvažovať o vyskúšaní terpénov založených na myrcéne alebo linaloole, ktoré majú upokojujúci účinok, a dobre by sa zmiešali s kanabinoidmi, ako sú CBD, CBN, alebo CBNo. Všestrannosť terpénov z nich robí neoceniteľný nástroj, ktorý máme po ruke.
Ako sa vyrábajú terpény?
Pri výrobe terpénov sa používa veľa rôznych metód a techník. Je dôležité poznať tieto rozdiely, pretože majú významný vplyv na konečnú kvalitu. Tri hlavné kategórie terpénov, o ktorých je potrebné vedieť, sú: syntetické, botanické a odvodené od kanabisu.
Synteticky odvodené terpény sa vytvárajú zmiešaním a manipuláciou s chemikáliami, aby sa vytvorili inovatívne kombinácie vôní a chuti, ktoré sa nenachádzajú v terpénoch z akéhokoľvek organického zdroja. Tieto terpény sa široko používajú vo viacerých odvetviach, hoci v kanabisovom priemysle nie sú bežné, pretože majú tendenciu produkovať ‘ jednorozmerný zápach ’, ktorý nie je príliš porovnateľný s prírodnými profilmi terpénov, ktoré obsahuje kanabis.
Na druhej strane botanicky odvodené terpény sa extrahujú výlučne z rastlín. Technicky táto kategorizácia zahŕňa aj terpény odvodené od kanabisu. Ale zvyčajne, pokiaľ ide o kanabis, termín ‘ botanicky odvodený ’ sa používa na opis terpénov pochádzajúcich z rastlín zo zdroja, ktorý nie je kanabisom, ako sú klinčeky, citrusy, levandule alebo borovica. Cieľom botanicky odvodených terpénov je replikovať prirodzene sa vyskytujúcu zmes chemikálií nachádzajúcich sa v kanabise, ale kvôli rozdielom v terpénovom make-upe môže mať niekedy arómu ‘ sladkú ’ alebo ‘ cukrovú ’.
Terpény získané z kanabisu sa extrahujú výlučne z kanabisu. Zahŕňa to dominantné THC, dominantné CBD ( vrátane konope ) a ďalšie druhy kanabisu. Pretože tieto terpény sa extrahujú priamo z rastlín kanabisu, majú oveľa viac ‘ prírodnú vôňu ’ alebo ‘ realistickú vôňu ’, ktorá je podobná tomu, čo by ste zažili s výrobkami z kanabisu, ktoré majú svoje terpénové zloženie neporušené.
Okrem východiskového materiálu je potrebné zvážiť aj metódu extrakcie. Dva najobľúbenejšie metódy extrakcie terpénom v súčasnosti sú destilácia parou a extrakcia CO2. Tieto metódy sa môžu použiť s akýmkoľvek organickým materiálom vrátane kanabisu.
Parná destilácia ( známa tiež ako vákuová destilácia pary ) využíva tlak a paru na oddelenie terpénov od ostatných komponentov v zariadení. Para odparuje zlúčeniny a potom ich odosiela prostredníctvom procesu kondenzácie a zberu na ďalšie čistenie, pričom zanecháva veľmi čistý produkt, ktorý je verný pôvodnému zdroju.
Extrakcia CO2 ( známa tiež ako extrakcia superkritickým oxidom uhličitým ) používa CO2 na extrakciu terpénov. Je to doladený proces, ktorý využíva nižšie teploty na zachovanie profilu terpénu lepšie ako destilácia parou, ale v dôsledku toho stojí podstatne viac.
Ako môžem používať terpény?
Terpény sa môžu konzumovať spolu s vašimi pravidelnými kanabinoidmi. Nemali by ste používať neriedené terpény. Pre izolát alebo destilát odporúčame pridať terpény v koncentrácii približne 5 – 10% hmotnosti. Môžete pridať viac-menej v závislosti od vašich preferencií.
Pridanie terpénov do zmesi koncentrátov je neuveriteľne ľahké. Na začiatok zahrievajte kanabinoidy, až kým nedosiahnu tekutý stav. Môžete to urobiť pomocou rúry, ohrievača sviečok, sušiča vlasov, kúpeľa s teplou vodou alebo akéhokoľvek iného zdroja tepla schopného dosiahnuť 140–190°F ( 60–87°C ). Po dokončení zahrievania nalejte do vopred odmeranej nádoby s kanabinoidmi terpény a jemne premiešajte, až kým nebudete mať homogénnu zmes. Vyhýbajte sa zahrievaniu okolo bodu varu vašich terpénov alebo kanabinoidov, pretože to môže ovplyvniť kvalitu. Nechajte zmes sedieť, kým nevychladne.
Ak používate kvetinu alebo určité koncentráty (, ako je Live Rosin ), nie je potrebné pridávať terpény, pretože tieto výrobky už obsahujú prirodzene vyrobené terpény. Podobne v niektorých jedlých a destilátových zmesiach boli pridané terpény. Ak si nie ste istí, môžete vždy skontrolovať laboratórny test ( COA ), či neobsahuje úplný zoznam terpénov. Pochopenie toho, ktoré terpény konzumujete, je nevyhnutné na pochopenie ich účinkov.
Ktoré terpény sú pre mňa najlepšie?
Odpoveď na túto otázku sa veľmi líši. Niektorí ľudia lovia vône, ktoré sa starajú iba o vôňu svojich obľúbených terpénov, alebo môžu hľadať špecifický profil kmeňa. Iní si vyberajú terpény na základe účinkov, ktoré poskytujú, alebo spôsobu, akým sa synergizujú s určitými kanabinoidmi.
Bez ohľadu na to, čo sledujete, vždy pomáha byť informovaný. Ak ste si prečítali terpénový graf a ste stále nerozhodní, skúste si pozrieť nasledujúce informácie:
Myrcén je jedným z najhojnejších terpénov nachádzajúcich sa v kanabise a je zodpovedný za mnohé z jeho charakteristických vôní, ako sú skunky alebo pižmové arómy. Niektoré odrody s vysokým obsahom myrcénu sú Blue Dream, Remedy a Grape Ape. Myrcén sa nachádza aj v tymiáne, bobkových listoch a citrónovej tráve. Je známe, že myrcén má sedatívny účinok a je v súčasnosti študovaný pre svoje anxiolytické, antioxidačné, protizápalové, analgetické vlastnosti a vlastnosti spomaľujúce starnutie.
Limonén, ako už názov napovedá, má zreteľne citrusovú vôňu, ktorá nesie tóny citróna, grepu, pomaranča, vápna a mandarínky. Odrody s vysokým obsahom limonénu patria Jack Herer, OG Kush a Lemon Diesel. Okrem kanabisu a citrusových plodov sa limonén nachádza aj v borievke, mäte piepornej a rozmaríne. Limonén má energizujúci účinok a je skúmaný pre možné protizápalové, antioxidačné, antikoceptívne, antivírusové a gastroprotektívne účinky.
Pinene má sviežu, ostrú vôňu, ktorá pripomína borovicový les alebo vianočný stromček. Odrody s vysokou úrovňou pinénu patria Cannatonic, Harlequin a Trainwreck. Pinene je prítomný v rastlinách, ako sú ihličnany, šalvia, petržlen a pomarančové kôry. Poskytuje tiež mozgovú čistotu a má sľubnývýskum preukazujúci, že môže mať aj protizápalové, antioxidačné, antimikrobiálne, anxiolytické a analgetické výhody.
Linalool je jedným z najmocnejších terpénov nájdených v kanabise. Má sladkú alebo kvetinovú vôňu. Niektoré odrody s vysokým obsahom linaloolu zahŕňajú: Granddaddy Purple, Zkittlez a Do Si Dos. Linalool má tiež silný upokojujúci účinok a nachádza sa v levanduli, breze a ružovom dreve. Tam sú štúdie ukazujúce, že linalool môže mať protizápalový, antioxidačný, anxiolytický a pro-kognitívny potenciál.
Caryophyllene alebo β-karyofylén, poskytuje korenistú arómu, ktorá sa nachádza v odrodách ako Cookies Scout, Death Star alebo Gelato. Je tiež prítomný v rastlinách ako čierne korenie, klinčeky alebo rozmarín. Caryophyllene nie je známy svojimi psychoaktívnymi účinkami, ale je študovaný pre svoje potenciálne protizápalové, antivírusové, antimikrobiálne a imunomodulačné vlastnosti.
Humulén je veľmi podobný karyophylénu a je tiež známy ako a-karyofylén. Je tiež obsiahnutý vo veľa rastlinách a odrodách kanabisu, ktoré obsahujú humulén β-karyofylén a naopak. Humulene má viac drevnatú alebo zemitú vôňu ako karyophylén a nachádza sa v odrodách ako Wedding Cake, Headband alebo White widow. Nachádza sa tiež v rastlinách, ako je koriander, chmeľ alebo bazalka. Humulén má anorektický účinok alebo potláča chuť do jedla a je témou výskumu – pre svoje údajné protizápalové, antihistamické a – antibakteriálne účinky.
Existujú aj ďalšie terpény, ktoré môžu hrať malú úlohu, ako napríklad: alfa-biasabolol, eukalyptol, trans-nerolido, delta-3-carene, camphene, borneol, izoborneol, terpineol, valencén, geraniol, guaiol, farnézén, ocimén, fytol, cymén, sabinén, phellandrén, fenchol, oktanol, izopulegol, cedrén, geranylacetát, bergamotén, pulegón, gáfor, mentol a mnoho ďalších.
Napriek tomu, že terpény majú dlhú a preslávenú históriu bezpečného ľudského použitia, ich terapeutické štúdie stále prebiehajú. Z tohto dôvodu neodporúčame použitie terpénov na liečenie alebo liečbu akejkoľvek choroby. Všetky poskytnuté informácie slúžia iba na vzdelávacie účely.
Dúfame, že tento článok vám dal všetko, čo potrebujete vedieť o všestrannej vôni, chuti a účinku terpénov.
Terpény – Úžasné informácie z neprepádaného sveta
Premýšľali ste niekedy čo sú to tie terpény? Ak áno, ste na správnom mieste. Terpény sú prirodzene sa vyskytujúce zlúčeniny zodpovedné za mnoho príchutí a vôní nachádzajúcich sa v rastlinách. Terpény konzumujete zakaždým, keď sa zahryznete do manga, vypijete kávu alebo posypete bylinkami cestoviny.
Kanabis produkuje širokú škálu terpénov a robí to v hojnosti. V spojení so správnymi kanabinoidmi môžu terpény vyvolať synergický účinok, ktorý zlepšuje zážitok. Toto je známe ako ‘ entourage efekt ’, hoci skutočný účinok sa môže veľmi líšiť, pretože každý terpén má svoje jedinečné vlastnosti, ktoré treba zvážiť. Niektoré terpény sa dokonca študujú na terapeutické použitie.
Ale ako si vyberiete ten správny z cez 150 terpénov objavených v kanabise? Na trhu nie je nedostatok vysoko kvalitných terpénov a rozhodnutie sa môže zdať ohromujúce. Našťastie existuje terpénová schéma.
Čo je terpénová schéma?
Terpénne grafy sú užitočným sprievodcom na pochopenie jednotlivých vlastností každého terpénu. Zvyčajne sa zameriavajú na terpény, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v kanabise, ako sú: myrcén, limonén, pinén, linalool, karyofylén a humulén. Terpénne grafy prichádzajú v mnohých tvaroch a veľkostiach, ale uprednostňujeme použitie kolieskového grafu.
Ak chcete vyhľadať informácie o terpéne v grafe, začnite na okraji a potom sa vydajte smerom do stredu. Terpény sa od seba líšia farbou, pričom každý terpén má svoj vlastný farebný kúsok koláča alebo kolesa. V každom pláte nájdete informácie o aróme, výhodách a bode varu každého terpénu.
Prečo sú terpény dôležité?
Či už je to omamný závan podnosu čerstvo pečených cookies alebo prenikavá aróma borovicových stromov, každý miluje dobrú vôňu — a kanabis ich predstavuje. Vôňa terpénov pochádzajúcich z kanabisu sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho daného kmeňa, ale dá sa opísať ako: nafta, skunky, kvetinová, trávnatá, kýčovitá, zemitá, drevnatá, borovicová, citrusová, korenistá, ovocná, sladká, vanilková, pečivo a ďalšie.
Okrem čuchovej nirvány ponúkajú terpény množstvo silných efektov a výhod. V kombinácii s kanabinoidmi poskytujú synergický účinok, známy tiež ako ‘ entrurage efekt ’. Pomáha vám to prispôsobiť si svoje skúsenosti tak, aby ste čo najlepšie využili svoje kanabinoidy.
Napríklad, ak hľadáte zážitok typu sativa, možno budete chcieť zvážiť ťažké terpény limonénu alebo pinene, ktoré majú energizujúci účinok. Tieto terpény by sa dobre spárovali s povznášajúcimi kanabinoidmi, ako je CBDV. Ak dávate prednosť zážitku indikovejšieho typu, môžete uvažovať o vyskúšaní terpénov založených na myrcéne alebo linaloole, ktoré majú upokojujúci účinok, a dobre by sa zmiešali s kanabinoidmi, ako sú CBD, CBN, alebo CBNo. Všestrannosť terpénov z nich robí neoceniteľný nástroj, ktorý máme po ruke.
Ako sa vyrábajú terpény?
Pri výrobe terpénov sa používa veľa rôznych metód a techník. Je dôležité poznať tieto rozdiely, pretože majú významný vplyv na konečnú kvalitu. Tri hlavné kategórie terpénov, o ktorých je potrebné vedieť, sú: syntetické, botanické a odvodené od kanabisu.
Synteticky odvodené terpény sa vytvárajú zmiešaním a manipuláciou s chemikáliami, aby sa vytvorili inovatívne kombinácie vôní a chuti, ktoré sa nenachádzajú v terpénoch z akéhokoľvek organického zdroja. Tieto terpény sa široko používajú vo viacerých odvetviach, hoci v kanabisovom priemysle nie sú bežné, pretože majú tendenciu produkovať ‘ jednorozmerný zápach ’, ktorý nie je príliš porovnateľný s prírodnými profilmi terpénov, ktoré obsahuje kanabis.
Na druhej strane botanicky odvodené terpény sa extrahujú výlučne z rastlín. Technicky táto kategorizácia zahŕňa aj terpény odvodené od kanabisu. Ale zvyčajne, pokiaľ ide o kanabis, termín ‘ botanicky odvodený ’ sa používa na opis terpénov pochádzajúcich z rastlín zo zdroja, ktorý nie je kanabisom, ako sú klinčeky, citrusy, levandule alebo borovica. Cieľom botanicky odvodených terpénov je replikovať prirodzene sa vyskytujúcu zmes chemikálií nachádzajúcich sa v kanabise, ale kvôli rozdielom v terpénovom make-upe môže mať niekedy arómu ‘ sladkú ’ alebo ‘ cukrovú ’.
Terpény získané z kanabisu sa extrahujú výlučne z kanabisu. Zahŕňa to dominantné THC, dominantné CBD ( vrátane konope ) a ďalšie druhy kanabisu. Pretože tieto terpény sa extrahujú priamo z rastlín kanabisu, majú oveľa viac ‘ prírodnú vôňu ’ alebo ‘ realistickú vôňu ’, ktorá je podobná tomu, čo by ste zažili s výrobkami z kanabisu, ktoré majú svoje terpénové zloženie neporušené.
Okrem východiskového materiálu je potrebné zvážiť aj metódu extrakcie. Dva najobľúbenejšie metódy extrakcie terpénom v súčasnosti sú destilácia parou a extrakcia CO2. Tieto metódy sa môžu použiť s akýmkoľvek organickým materiálom vrátane kanabisu.
Parná destilácia ( známa tiež ako vákuová destilácia pary ) využíva tlak a paru na oddelenie terpénov od ostatných komponentov v zariadení. Para odparuje zlúčeniny a potom ich odosiela prostredníctvom procesu kondenzácie a zberu na ďalšie čistenie, pričom zanecháva veľmi čistý produkt, ktorý je verný pôvodnému zdroju.
Extrakcia CO2 ( známa tiež ako extrakcia superkritickým oxidom uhličitým ) používa CO2 na extrakciu terpénov. Je to doladený proces, ktorý využíva nižšie teploty na zachovanie profilu terpénu lepšie ako destilácia parou, ale v dôsledku toho stojí podstatne viac.
Ako môžem používať terpény?
Terpény sa môžu konzumovať spolu s vašimi pravidelnými kanabinoidmi. Nemali by ste používať neriedené terpény. Pre izolát alebo destilát odporúčame pridať terpény v koncentrácii približne 5 – 10% hmotnosti. Môžete pridať viac-menej v závislosti od vašich preferencií.
Pridanie terpénov do zmesi koncentrátov je neuveriteľne ľahké. Na začiatok zahrievajte kanabinoidy, až kým nedosiahnu tekutý stav. Môžete to urobiť pomocou rúry, ohrievača sviečok, sušiča vlasov, kúpeľa s teplou vodou alebo akéhokoľvek iného zdroja tepla schopného dosiahnuť 140–190°F ( 60–87°C ). Po dokončení zahrievania nalejte do vopred odmeranej nádoby s kanabinoidmi terpény a jemne premiešajte, až kým nebudete mať homogénnu zmes. Vyhýbajte sa zahrievaniu okolo bodu varu vašich terpénov alebo kanabinoidov, pretože to môže ovplyvniť kvalitu. Nechajte zmes sedieť, kým nevychladne.
Ak používate kvetinu alebo určité koncentráty (, ako je Live Rosin ), nie je potrebné pridávať terpény, pretože tieto výrobky už obsahujú prirodzene vyrobené terpény. Podobne v niektorých jedlých a destilátových zmesiach boli pridané terpény. Ak si nie ste istí, môžete vždy skontrolovať laboratórny test ( COA ), či neobsahuje úplný zoznam terpénov. Pochopenie toho, ktoré terpény konzumujete, je nevyhnutné na pochopenie ich účinkov.
Ktoré terpény sú pre mňa najlepšie?
Odpoveď na túto otázku sa veľmi líši. Niektorí ľudia lovia vône, ktoré sa starajú iba o vôňu svojich obľúbených terpénov, alebo môžu hľadať špecifický profil kmeňa. Iní si vyberajú terpény na základe účinkov, ktoré poskytujú, alebo spôsobu, akým sa synergizujú s určitými kanabinoidmi.
Bez ohľadu na to, čo sledujete, vždy pomáha byť informovaný. Ak ste si prečítali terpénový graf a ste stále nerozhodní, skúste si pozrieť nasledujúce informácie:
Myrcén je jedným z najhojnejších terpénov nachádzajúcich sa v kanabise a je zodpovedný za mnohé z jeho charakteristických vôní, ako sú skunky alebo pižmové arómy. Niektoré odrody s vysokým obsahom myrcénu sú Blue Dream, Remedy a Grape Ape. Myrcén sa nachádza aj v tymiáne, bobkových listoch a citrónovej tráve. Je známe, že myrcén má sedatívny účinok a je v súčasnosti študovaný pre svoje anxiolytické, antioxidačné, protizápalové, analgetické vlastnosti a vlastnosti spomaľujúce starnutie.
Limonén, ako už názov napovedá, má zreteľne citrusovú vôňu, ktorá nesie tóny citróna, grepu, pomaranča, vápna a mandarínky. Odrody s vysokým obsahom limonénu patria Jack Herer, OG Kush a Lemon Diesel. Okrem kanabisu a citrusových plodov sa limonén nachádza aj v borievke, mäte piepornej a rozmaríne. Limonén má energizujúci účinok a je skúmaný pre možné protizápalové, antioxidačné, antikoceptívne, antivírusové a gastroprotektívne účinky.
Pinene má sviežu, ostrú vôňu, ktorá pripomína borovicový les alebo vianočný stromček. Odrody s vysokou úrovňou pinénu patria Cannatonic, Harlequin a Trainwreck. Pinene je prítomný v rastlinách, ako sú ihličnany, šalvia, petržlen a pomarančové kôry. Poskytuje tiež mozgovú čistotu a má sľubný výskum preukazujúci, že môže mať aj protizápalové, antioxidačné, antimikrobiálne, anxiolytické a analgetické výhody.
Linalool je jedným z najmocnejších terpénov nájdených v kanabise. Má sladkú alebo kvetinovú vôňu. Niektoré odrody s vysokým obsahom linaloolu zahŕňajú: Granddaddy Purple, Zkittlez a Do Si Dos. Linalool má tiež silný upokojujúci účinok a nachádza sa v levanduli, breze a ružovom dreve. Tam sú štúdie ukazujúce, že linalool môže mať protizápalový, antioxidačný, anxiolytický a pro-kognitívny potenciál.
Caryophyllene alebo β-karyofylén, poskytuje korenistú arómu, ktorá sa nachádza v odrodách ako Cookies Scout, Death Star alebo Gelato. Je tiež prítomný v rastlinách ako čierne korenie, klinčeky alebo rozmarín. Caryophyllene nie je známy svojimi psychoaktívnymi účinkami, ale je študovaný pre svoje potenciálne protizápalové, antivírusové, antimikrobiálne a imunomodulačné vlastnosti.
Humulén je veľmi podobný karyophylénu a je tiež známy ako a-karyofylén. Je tiež obsiahnutý vo veľa rastlinách a odrodách kanabisu, ktoré obsahujú humulén β-karyofylén a naopak. Humulene má viac drevnatú alebo zemitú vôňu ako karyophylén a nachádza sa v odrodách ako Wedding Cake, Headband alebo White widow. Nachádza sa tiež v rastlinách, ako je koriander, chmeľ alebo bazalka. Humulén má anorektický účinok alebo potláča chuť do jedla a je témou výskumu – pre svoje údajné protizápalové, antihistamické a – antibakteriálne účinky.
Existujú aj ďalšie terpény, ktoré môžu hrať malú úlohu, ako napríklad: alfa-biasabolol, eukalyptol, trans-nerolido, delta-3-carene, camphene, borneol, izoborneol, terpineol, valencén, geraniol, guaiol, farnézén, ocimén, fytol, cymén, sabinén, phellandrén, fenchol, oktanol, izopulegol, cedrén, geranylacetát, bergamotén, pulegón, gáfor, mentol a mnoho ďalších.
Napriek tomu, že terpény majú dlhú a preslávenú históriu bezpečného ľudského použitia, ich terapeutické štúdie stále prebiehajú. Z tohto dôvodu neodporúčame použitie terpénov na liečenie alebo liečbu akejkoľvek choroby. Všetky poskytnuté informácie slúžia iba na vzdelávacie účely.
Dúfame, že tento článok vám dal všetko, čo potrebujete vedieť o všestrannej vôni, chuti a účinku terpénov.